Licencjonowana Przewodniczka

Kalendarz spacerów

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zaloguj się

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Portretschiele1Muzeum Leopoldów w Wiedniu prezentuje na stałej wystawie swoje - największe i najbardziej znaczące na świecie - zbiory prac Egona Schielego.

Wśród nich znajdują się tak znane dzieła jak „Kardynał i Zakonnica” („Pieszczota”), portret modelki i przyjaciółki artysty, Wally Neuzil, który ma swoją poruszającą historię. Także inne portrety, krajobrazy miejskie jak np. „Domy nad rzeką”, lub jeden z jego największych formatem obrazów „Eremici”, pokazujący samego artystę z - jak się ogólnie przyjmuje – jego przyjacielem i mentorem Gustawem Klimtem. Po jego śmierci w lutym 1918 Schiele był uważany za jednego z najważniejszych austriackich artystów; niestety zmarł w kilka miesięcy po swoim mistrzu na tzw. grypę-hiszpankę, mając zaledwie 28 lat. Jego ekspresjonistyczna sztuka, która dopiero wchodziła na europejskie wystawy i do prywatnych kolekcji, przestała być zauważana, w czasach nazizmu uważana była wręcz za zdegenerowaną i wynaturzoną.

Obrazy Schielego zostały na nowo zauważone dopiero w latach 50-tych i bez reszty zafasynowały ówczesnego studenta historii sztuki i medycyny, Rudolfa Leopolda, który stał się pełnym pasji ich kolekcjonerem, a która to pasja doprowadziła w końcu do powstania muzeum jego imienia. Haeuserbogen1

Dziś Egon Schiele uważany jest wraz z Gustawem Klimtem i Oskarem Kokoschką za jednego z najbardziej fascynujących austriackich artystów. Kolecja jego dzieł w Muzeum Leopoldów obejmuje łącznie ok. 42 obrazy i ok. 190 prac na papierze; do tego autografy, takie jak listy, notatniki czy pocztówki.

Obok obrazów także towarzyszące im historie ich powstania, jak również te z życia artysty przybliżają jego sztukę obserwatorowi.

Zapraszam więc serdecznie do obejrzenia ze mną tej arcyciekawej, pięknej wystawy a tym samy do zagłębienia się w twórczość i życie Egona Schielego.

Cena za oprowadzanie: 20,00 E od osoby* przy udziale co najmniej 4 chętnych.
Zwiedzanie trwa min. 1,5 godziny.
Spotkanie: przy kasach muzeum

Informacje i zgłoszenia pod Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  za pomocą formularza kontaktowego.

*polecam Państwa szczególnej uwadze „Ważna informacja” w dziale Spotkania ze Sztuką
na tej stronie.