Licencjonowana Przewodniczka

Kalendarz spacerów

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zaloguj się

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Portretschiele1Muzeum Leopoldów w Wiedniu prezentuje na stałej wystawie swoje - największe i najbardziej znaczące na świecie - zbiory prac Egona Schielego.

Wśród nich znajdują się tak znane dzieła jak „Kardynał i Zakonnica” („Pieszczota”), portret modelki i przyjaciółki artysty, Wally Neuzil, który ma swoją poruszającą historię. Także inne portrety, krajobrazy miejskie jak np. „Domy nad rzeką”, lub jeden z jego największych formatem obrazów „Eremici”, pokazujący samego artystę z - jak się ogólnie przyjmuje – jego przyjacielem i mentorem Gustawem Klimtem. Po jego śmierci w lutym 1918 Schiele był uważany za jednego z najważniejszych austriackich artystów; niestety zmarł w kilka miesięcy po swoim mistrzu na tzw. grypę-hiszpankę, mając zaledwie 28 lat. Jego ekspresjonistyczna sztuka, która dopiero wchodziła na europejskie wystawy i do prywatnych kolekcji, przestała być zauważana, w czasach nazizmu uważana była wręcz za zdegenerowaną i wynaturzoną.

Obrazy Schielego zostały na nowo zauważone dopiero w latach 50-tych i bez reszty zafasynowały ówczesnego studenta historii sztuki i medycyny, Rudolfa Leopolda, który stał się pełnym pasji ich kolekcjonerem, a która to pasja doprowadziła w końcu do powstania muzeum jego imienia. Haeuserbogen1

Dziś Egon Schiele uważany jest wraz z Gustawem Klimtem i Oskarem Kokoschką za jednego z najbardziej fascynujących austriackich artystów. Kolecja jego dzieł w Muzeum Leopoldów obejmuje łącznie ok. 42 obrazy i ok. 190 prac na papierze; do tego autografy, takie jak listy, notatniki czy pocztówki.

Obok obrazów także towarzyszące im historie ich powstania, jak również te z życia artysty przybliżają jego sztukę obserwatorowi.

Zapraszam więc serdecznie do obejrzenia ze mną tej arcyciekawej, pięknej wystawy a tym samy do zagłębienia się w twórczość i życie Egona Schielego.

Cena za oprowadzanie: 20,00 E od osoby* przy udziale co najmniej 4 chętnych.
Zwiedzanie trwa min. 1,5 godziny.
Spotkanie: przy kasach muzeum

Informacje i zgłoszenia pod Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  za pomocą formularza kontaktowego.

*polecam Państwa szczególnej uwadze „Ważna informacja” w dziale Spotkania ze Sztuką
na tej stronie.


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Korona Cesarza Rudolfa II, KHM, SchatzkammerWszystkich zainteresowanych zapraszam na poszukiwanie cesarskich skarbów, gromadzonych przez wieki i prezentowanych dziś w tzw. Schatzkammer w Hofburgu, oraz Kunstkammer w Kunsthistorisches Museum (Museum Historii Sztuki).

W Schatzkammer ("Skarbcu") przechowywane są unikalne insygnia Swiętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego a także korona Cesarstwa Austriackiego nie mające sobie równych na świecie. Obok nich znajdziemy tam także wspaniałe szlachetne kamienie oraz niepowtarzalne precjoza: Złotą Różę Papieską, największy szmaragd świata ,wiele innych fascynujących klejnotów a także skarby i przepysznie haftowane ornaty mszalne słynnego Zakonu Złotego Runa.

Odkryjemy tu też dwa przedmioty tak cenne iż otoczono je specjalną umową gwarantującą, iż po wieczne czasy pozostaną one w skarbcu: tajemniczą ogromną misę z jednego kawałka agatu z pojawiającym się tylko wierzącym oczom imieniem Chrystusa i róg jednorożca - podarunki polskiego króla dla cesarza Ferdynanda.

W części sakralnej podziwiać można kopię  chusty świętej Weroniki a także inne ciekawe relikwie, z którch niemało związanych jest z historią Polski.

Kunstkammer ("Gabinet Osobliwości") to dziś oddział Kunsthistorisches Museum, który unaocznia habsburską pasję kolekcjonerską i mecenatu sztuki. Odkryjemy tu nie mające sobie równych dzieła sztuki złotniczej i rzemieślniczej z najsłynniejszą solniczką świata "Salierą" na czele.

Liczne przedmioty z nacenniejszych materiałów jak np. kość słoniowa, bursztyn czy kryształ górski zachwycają na równi z tymi z materiałów dziś zaskakujących, takich jak orzechy, muszle czy...kamienie jelitowe. Nie brakuje też w Kunstkammer wyrafinowanych zegarów, przyrządów pomiarowych i automatów, które, skonstruowane przez największych specjalistów danej epoki, jeszcze dziś mogłyby funkcjonować i wypełniać swoje zadanie.

Każdy z tych przedmiotów to przyczynek do pasjonującej historii najwyższej sztuki rzemieślniczej od średniowiecza do końca XVIII wieku; to także wgląd w prywatne gusta i pasje Habsburgów, dynastii, która odegrała ogromną rolę w losach Europy.

Oprowadzanie odbywa się wobec conajmniej 4 zgłoszeń i trwa około 2 godzin.
Koszt: 20,- Euro od osoby (plus wstęp do muzeum).

Spotkanie:

Schatzkammer: w Hofburgu (Schweizertrakt), przy kasach.
Kunstkammer:  w Kunsthistorisches Museum, w hali głównej przy schodach po lewej stronie
od wejścia.


Informacje i zgłoszenia pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  za pomocą formularza kontaktowego


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W związku z licznymi zapytaniami uprzejmie informuję:

Liczba uczestników każdego oprowadzania w muzeum lub po wystawie jest świadomie ograniczona do niewielu, maksymalnie 15 osób, aby zagwarantować  pełen komfort i ekskluzywność.


Jeśli jednak planujecie Państwo wyjście do muzeum czy na wstawę w większej grupie, lub macie w tym względzie zapytania: proszę o uprzedni kontakt, chętnie udzielę informacji i zaproponuję cenę specjalną.